а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молер

мн. молери
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се занимава со молерисување.
Англиски: painter Германски: Maler
Изведенки
молерски прид.
молерскиот
Пример: Молерски занает.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи