а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молекула

мн. молекули
Вид збор: Именка, женски род
Најмала честичка на некоја материја, невидливо со голо око, што ги содржи оновните хемиски својства на таа материја.
Англиски: molecule
Употреба: Хемија
Изведенки
молекулски прид.
молекулскиот
Пример: молекулски состав
FlexiMac
 менување на македонски глаголи