а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молежлив

молежливиот
Вид збор: Придавка
Што моли.
Англиски: begging
Примери:
Молежлив поглед.
Изведенки
1. молежливо прил.
Пример: Ме гледаше молежливо.
2. молежливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи