а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

молбен

молбениот
Вид збор: Придавка
Што изразува молба, молежлив.
Англиски: begging
Примери:
Ми се обрати со молбен глас.
Изведенки
молбено прил.
Пример: Го гледа молбено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи