а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

можност

мн. можности
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 366
1. Можно решение, излез од некоја ситуација.
Англиски: possibility Албански: mundësi
Примери:
Постои можност да се спаси пролетниот род.
2. веројатноcт
Англиски: probability Албански: gjasë
Примери:
Постои можност некој да ја преживеал несреќата.
3. Сила, моќ, материјално богатство.
Англиски: capacity Албански: forcë
Примери:
Имаше можност и да ги испрати децата на студии во странство.
Изрази
Според можностите - според тоа колку има или колку може.