а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модернизација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Менување според последните достигнувања, осовременување.
Англиски: modernization
Примери:
Направија модернизација на производството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи