а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модерира

модерираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Води телевизиска програма, радио-емисија или посредува во дискусија меѓу повеќе учесници.
Англиски: moderate
Примери:
Поетот ќе модерира пет вечери на еден од најзначајните европски поетски фестивали.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи