а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модем

мн. модеми
Вид збор: Именка, машки род
Електронски уред што служи за меѓусебно поврзување на дигитални уреди, сметачи преку мрежа за пренос на податоци.
Англиски: modem Албански: modem
Употреба: Информатика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи