а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мода

(едн.) модата
Вид збор: Именка, женски род
1. Начин на облекување и живеење што одговара на вкусот на определена средина во определено време.
Англиски: fashion Албански: modë
Примери:
Се облекува по последна мода.
2. навика, обичај
Англиски: custom Албански: zakon, adet, modë
Примери:
Што оваа нова мода да се излегува доцна навечер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи