а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модалитет

мн. модалитети
Вид збор: Именка, машки род
Начин на кој нешто се прави, се случува; обусловеност на начинот на кој се пројавува нешто што е општо.
Англиски: modality
FlexiMac
 менување на македонски глаголи