а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

модален

модални
Вид збор: Придавка
За јазични изразни средства (начински глаголcки форми, одделни прилози и честички, интонација, реченичен акцент) - што изразува несигурност, сомневање, претпоставка, желба.
Англиски: modal
Употреба: Граматика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи