а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

могул

мн. могули
Вид збор: Именка, машки род
1. Муслимански владетел на династија од монголско потекло.
Англиски: mogul
Употреба: Историја
2. многу богат човек
Англиски: mogul
Употреба: Преносно значење
Примери:
филмски могул
FlexiMac
 менување на македонски глаголи