а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

могила

мн. могили
Вид збор: Именка, женски род
1. Мало возвишение.
Англиски: hill Албански: mogilë, breg
Употреба: Географија
2. Гроб со нафрлани камења или со нафрлана земја.
Англиски: tomb Албански: kodërvarr
Употреба: Историја
Изведенки
могилка ж.
мн. могилки
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи