а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мов

(едн.) мовот
Вид збор: Именка, машки род
1. Растение што расте по стеблата на дрвјата, по влажни камења со зелена боја.
Латински: Bryophyta Англиски: moss Албански: myshk
Употреба: Ботаника
2. Куси, нежна влакненца по кожата на човекот; првите мустаќи и брада кај млади момчиња.
Англиски: down Албански: qime, lesh
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. мов ж.
мовта
2. мовиште ср.
Пример: По ќерамидите се фаќа темно и суво мовиште.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи