а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мовлив

мовливиот
Вид збор: Придавка
Што има мов.
Англиски: moosy Албански: myshku
Употреба: Ботаника
Изведенки
мовливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи