а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мобинг

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Здружено шиканирање, малтретирање или застрашување на едно лице од страна на други лица.
Англиски: mobbing
Примери:
Вработените тешко пријавуваат мобинг.
закон за мобинг
FlexiMac
 менување на македонски глаголи