а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мобилизира

мобилизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Изврши, врши мобилизација.
Англиски: mobilize Албански: mobilizoj
Употреба: Воен термин
Примери:
Го мобилизираа уште на 18 години.
2. Повика, повикува на извршување на некаква задача.
Англиски: mobilize Албански: mobilizim
Примери:
Го мобилизираа населението за помош на настраданите.
3. (се мобилизира) Се спрема, се става во состојба на подготвеност.
Англиски: mobilize Албански: mobilizohem
Примери:
Се мобилизираа сите граѓани.
Изведенки
мобилизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи