а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мобилизација

мн. мобилизации
Вид збор: Именка, женски род
1. Повикување на воените обврзници во активна служба.
Англиски: mobilization Албански: mobilizim
Употреба: Воен термин
2. Повикување на населението поради исполнување на определени задачи.
Англиски: mobilization Албански: mobilizim
Изведенки
мобилизациски прид.
мобилизацискиот
Пример: мобилизациски повик
FlexiMac
 менување на македонски глаголи