а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мобилизатор

мн. мобилизатори
Вид збор: Именка, машки род
Тој што поттикнува, што раздвижува, што мобилизира.
Примери:
Анкетите се повеќе мобилизатор отколку индикатор.
Изведенки
мобилизаторски прид.
мобилизаторскиот
Пример: мобилизаторска способност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи