а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мобилен

мобилни
Вид збор: Придавка
Ранг: 4861
1. Што е подвижен.
Англиски: mobile
Примери:
мобилен човек
2. Што може да се носи, што може да се пренесува.
Англиски: mobile
Примери:
мобилен телефон
3. За војска - што е во состојба на готовност.
Англиски: ready
Употреба: Воен термин
Изрази
Мобилен телефон - безжичен телефон во кој има вградено радио-емитер и приемник.
Изведенки
1. мобилно прил.
подвижно
Пример: Мобилно ги врши работите.
2. мобилност ж.