а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мнозинство

(едн.) мнозинството
Вид збор: Именка, среден род
Поголем дел, поголем број од некоја група луѓе.
Англиски: majority Албански: shumicë, mazhorancë
Примери:
Мажите се мнозинство во политиката.
парламентарно мнозинство, апсолутно мнозинство
просто мнозинство, квалификувано мнозинство
Изведенки
мнозински прид.
мнозинскиот
Пример: мнозински групи, мнозински народ
FlexiMac
 менување на македонски глаголи