а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мнозина

Вид збор: Прилог
Само за лица од машки пол и мешани лица - во голем број, многумина.
Примери:
Мнозина дојдоа на прославата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи