а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

множи

множат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Зголемува број, количество на нешто.
Англиски: multiply Албански: shumëzoj
Примери:
Глувците се множеа во селото.
2. Врши операција множење.
Англиски: multiply Албански: shumëzoj
Употреба: Математика
Изведенки
множење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи