а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

множество

мн. множества
Вид збор: Именка, среден род
1. Голем број, големо количество од нешто.
Англиски: plenty Албански: bollëk, sasi e madhe
Примери:
множество луѓе
2. Севкупност од елементи поврзани со некој признак.
Англиски: set Албански: set, komplet
Употреба: Математика
Примери:
Множество парни броеви.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи