а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

многујазичен

многујазичниот
Вид збор: Придавка
1. Што користи многу јазици.
Англиски: polyglott
Примери:
Многујазичен град.
2. Што е напишан на многу јазици.
Примери:
Многујазичен натпис.
Изведенки
многујазичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи