а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

многустран

многустраниот
Вид збор: Придавка
1. Што има повеќе страни.
Англиски: many-sided
Примери:
Многустрана призма.
2. разновиден, сестран
Англиски: versatile
Примери:
Многустрани способности.
Многустрано истражување.
Изведенки
1. многустрано прил.
Пример: Ситуацијата почна многустрано да се изменува.
2. многустраност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи