а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

многупати

Вид збор: Прилог
(и многу пати) често, повеќе пати
Англиски: often
Примери:
Многупати сум го видел во нејзината придружба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи