а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

многукратен

многукратниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40487
Што се случува повеќепати, што се повторува.
Англиски: multiple
Примери:
многукратен успех
Изведенки
1. многукратно прил.
Пример: Врските ги воспоставуваа многукратно.
2. многукратност ж.