а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

многукатница

мн. многукатници
Вид збор: Именка, женски род
Висока зграда со многу катови.
Англиски: highrise
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Во градот имаше населба со многукатници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи