а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

многугрешен

многугрешниот
Вид збор: Придавка
Што многу греши, што има многу гревови.
Примери:
Ти благодарам, Господи, што на нас многугрешните ни даваш понекогаш да дојдеме во богопознание, тоа е Твоја милост!
Изведенки
многугрешност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи