а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

многугласен

многугласниот
Вид збор: Придавка
повеќегласен
Англиски: polyphon
Употреба: Музика и танц
Изведенки
1. многугласие ср.
2. многугласност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи