а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

многубоштво

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 25075
Верување во многу богови.
Англиски: polytheism
Употреба: Религија
Изведенки
многубошки прид.
мн. многубошкиот