а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

многубожец

мн. многубошци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што верува во многу богови, паганин.
Англиски: polytheist
Употреба: Религија
Примери:
Многубошците не секогаш се поклонуваат на сите богови подеднакво.
Изведенки
многубожечки прид.
многубожечкиот
Пример: многубожечко верување
FlexiMac
 менување на македонски глаголи