а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

млитав

млитавиот
Вид збор: Придавка
Што нема цврстина, бодрост, што е тромав.
Англиски: slack
Примери:
Млитав човек.
Изведенки
1. млитаво прил.
Пример: Се движи млитаво.
2. млитавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи