а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мливо

мн. млива
Вид збор: Именка, среден род
Жито што се носи во мелница за да се сомеле.
Англиски: corn
Изведенки
мливце ср.
мн. мливца
хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи