а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мливар

мн. мливари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што носи мливо во мелница.
Примери:
Тој, со мустаќи како ноќ и со раце кои мирисаат на штотуку сомелено брашно, со цел да се скрати ноќта, на мливарите им раскажуваше приказни.
Изведенки
мливарски прид.
мливарскиот
Пример: мливарски инструмент
FlexiMac
 менување на македонски глаголи