а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

млеч

(едн.) млечот
Вид збор: Именка, машки род
1. Тревно растение што содржи млечен сок.
Латински: Euphorbia Англиски: spurge Албански: qumështorja
Употреба: Ботаника
2. Цветен прав преработен од пчелите со кој ги хранат ларвите.
Англиски: royal jelly
Примери:
матичен млеч
3. Семена течност со кој мажјакот на рибата ја оплодува икрата.
Англиски: spawn Албански: farë
Употреба: Биологија , Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи