а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

млечка

мн. млечки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20558
1. Група растенија со млечен сок во стеблото и листовите.
Латински: Euphorbiaceae Англиски: spurge Албански: qumështore
Употреба: Ботаника
2. Многу распространета билка со жолт цвет и тенко стебло во кое има млечен сок.
Латински: Euphorbia Англиски: spurge Албански: luledhëmbi
Употреба: Ботаника
3. глуварче
Латински: Taraxacum officinale Англиски: dandelion Албански: luleradhiqe
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК