а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

млечен

млечни
Вид збор: Придавка
1. Што дава многу млеко.
Англиски: milky
Примери:
млечна крава
2. Што е произведен од млеко.
Англиски: milky
Примери:
млечни производи
3. Што содржи млеко.
Англиски: milky
Примери:
млечна кифла
Изрази
Млечни заби - првите заби кај децата.
Млечни жлезди - органи во градите на женските цицачи во кои се создава млеко.
Млечна киселина - безбојна густа течност што се создава при ферментација на некои шеќери или се создава во мускулите при преголем напор.
(астр.) Млечен Пат - Галаксија во која се наоѓа и Сончевиот систем.
Изведенки
млечност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи