а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

млекопроизводство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Стопанска гранка, производство и преработка на млеко.
Англиски: dairy industry Албански: qumështari
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи