а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

млекаџија

мн. млекаџии
Вид збор: Именка, машки род
млекар
Англиски: milkman
Изведенки
1. млекаџика ж.
мн. млекаџики
2. млекаџиски прид.
млекаџискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи