а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

млекар

мн. млекари
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што произведува, преработува или што продава млеко.
Англиски: milkman Албански: qumshtshitës
2. Тој што многу сака млеко.
Албански: qumshtaxhi
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. млекарка ж.
мн. млекарки
2. млекарски прид.
млекарскиот
Пример: Млекарска дејност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи