а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

млекарче

мн. млекарчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. млекар
Англиски: milkman Албански: qumshtshitës
Употреба: Деминутив , Хипокористика
2. За животно - цицалче.
Албански: kafshë që thithë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи