а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

млекарница

мн. млекарници
Вид збор: Именка, женски род
1. Објект, зграда каде што се произведува млеко.
Англиски: dairy farm
2. Продавница за млеко и за млечни производи.
Англиски: dairy shop
FlexiMac
 менување на македонски глаголи