а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

млекарник

мн. млекарници
Вид збор: Именка, машки род
Просторија каде што се чува млеко.
Примери:
Дел од млекарниците ги намалија откупните цени на млекото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи