а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

млати

млатат
Вид збор: Глагол, несвршен
удира, тепа, бие
Англиски: trash Српски: млатити
Употреба: Дијалектен збор
Изрази
Млати празна слама - зборува многу, без содржина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи