а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мласка

мласкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Јаде со отворена уста при што испушта карактеристичен звук.
Англиски: smack
Примери:
Дедото мласкаше додека го јадеше месото.
Изведенки
мласкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи