а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

млак

млакиот
Вид збор: Придавка
1. Што е со средна топлина, ни многу врел, ни многу студен.
Англиски: mild
Употреба: Преносно значење
Примери:
млака вода
млако млеко
2. Што има слаб карактер, што е мек, што е слабо изразен.
Англиски: mellow
Примери:
млак човек
млака реакција
Изведенки
1. млако прил.
Пример: Млако зборуваше.
2. млакост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи