а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

младотурци

младотурците
Вид збор: Именка, множина
Политичка турска организација на преминот од XIX во ХХ век што се стремела за преобразба на општеството според западноевропски модел.
Англиски: young turks
Употреба: Историја
Изведенки
младотурски прид.
младотурска
Пример: Младотурска револуција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи