а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

младост

(едн.) младоста
Вид збор: Именка, женски род
1. Возраст меѓу детството и почетокот на зрелите години.
Англиски: youth Албански: rinia
Примери:
Се сеќававме на нашата младост.
2. Особина на тој што е млад.
Англиски: youth Албански: rini
FlexiMac
 менување на македонски глаголи